Biyolojik Bilgisayarlar Yakında Hayatımızda

Yakın zamanda biyolojik bilgisayarlar ile tanışacağız.

Biyolojik bilgisayar Stanford'da hazırlanıyor
Science dergisinin Cuma günkü sayısında  şaşırtıcı başarı açıklandı.
Amerikan Stanford Üniversitesi uzmanları, bakterilere dijital veri yükledi


ABD’li araştırmacılar kimyasal reaksiyonlar aracılığıyla veri depolayacak ve işlem yapacak biyolojik bilgisayarlar geliştirmek için çalışmalara başladı.

Amerikan Stanford Üniversitesi uzmanları, bakterilere dijital veri yükledi. Uzmanlar, biyolojik hücreleri dijital verileri kaydedip yeniden silebilecek şekilde yeniden yapılandırdılar.
Stanford Üniversitesi'ne bağlı Biyo-Teknoloji Bölümü'nde bunun için E. coli kısaltması ile veya koli basili olarak bilinen Escherichia coli bakterilerini kullandılar. Deutschlandradio'nun sorularını yanıtlayan araştırma ekibinin lideri Jerome Bonnet, bunun için hücreye bir genetik anahtar eklediklerini belirtiyor. Bonnet, "Anahtarın gösterdiği yöne göre bilgi ya sıfır ya da bir olarak belirleniyor. Belli bir enzim, anahtarın biri göstermesini, bir başka enzim ise sıfıra dönülmesini sağlıyor" diyor.

Hücrelerin herhangi bir ilaca maruz kalıp kalmadığı veya ilacın hücrelere yayılıp yayılmadığı, biyolojik transistörlerle anlaşılabilir. Böylece, hücrelerin belli bir ilaca maruz kaldıkları zaman bölünmeye başlaması veya bölünmeyi durdurması gibi eylemleri de kontrol edilebilecek.


Bilim adamları birçok elektronik cihazlarda elektronların akışını sağlayan transistörleri genetik bilgileri taşıyan nükleik asitler olan RNA ve DNA'dan üreterek, bilgisayar alanında bir devrim yapmayı planlıyor.
Biyolojik bilgisayarların monitörü ve klavyesi olmayacak ve bilgisayardan öte, yan yana dizilmiş küçük sıvı kutucuklarına benzeyecek ve biyolojik bilgisayarlar ilk olarak hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılacak.ilaçların ortaya koyduğu reaksiyonları test edilecek. 

Transistörlerin radyo sinyallerini güçlendirmesi gibi, Bonnet ve ekibinin geliştireceği biyolojik transistörin de belli bir proteini kodlayan spesifik genleri güçlendirme için kullanılabileceği ifade edildi. Hücrelerin yönlendirilmesini kolaylaştıracak bu yöntem, biyo-teknolojinin bilimde daha fazla yer alması için de önemli bir basamak olabilir.


Biyolojik bilgisayarlar sağlık için kullanımdan sonraki dönemlerde ise veri depolanması, kurtarılması gibi temel bilgisayar fonksiyonları yer alacağı söyleniyor...