Şifa Kaynağı Enginar

Sofralardan eksik edilmemesi gereken şifalı sebze Enginar...
Sofralardan eksik edilmemesi gereken şifalı sebze Enginar...
Enginarı çeşitli şekillerde pişirip bu şifa kaynağından nasiplenelim İnşaallah...
Yaprağı daha faydalı görüldüğü için yapraklarını atmadan yapraklarında da yemekler pişirebiliriz...


Sofralardan eksik edilmemesi gereken şifalı sebze Enginar...

Yaprağı Daha Faydalı

Enginar kolay tüketilebilen, besleyici mineraller ve fitokimyasallar içeren bir sebzedir. Çoğu kişinin en sevdiği parçası ortasıdır ama aslında en faydalı yeri, yapraklarıdır. Enginar yaprağı özünün, hastalıklarla mücadele edip ömrü uzattığı; 2009 yılında İngiltere'de yapılan bir araştırma ile ispat edilmiştir.
2004 yılında ABD Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen kapsamlı analiz ise enginarın; en sık tüketilen sebze olduğunu ortaya koydu. Enginar; Amerika'da tüketilen ilk dört sebze içinde yer alıyor. Küre enginar olarak bilinen 'milk thistle' bitkisi de dünyanın en eski ve en etkili sebzesi olarak bilinmektedir.

Enginar ve enginar yaprağı özü, vücuttaki kolesterol düzeylerini düşürüyor. Amerika'da gerçekleştirilen 12 haftalık bir araştırmaya katılan 75 hastaya; her gün 1280 miligram günlük enginar yaprağı verilmiş. Araştırma sonunda, deneklerin total kolesterol düzeyinde yüzde 4.2 oranında azalma kaydedilmiş!
Enginarın kalp sağlığına ve yüksek kolesterol hastalarına etkisini incelemek için yapılan başka bir çalışmada ise enginar yapraklarının tedavi edici etkisine rastlanmıştır. Altı hafta boyunca yarım enginar özü tüketen hastalarda, total kolesterol düzeyinin yüzde18.5 oranında azaldığı görülmüştür.

Sindirim Dostu Sinarin

Enginardaki yüksek sinarin konsantrasyonu; sadece kolesterol değil, sindirim sistemine de katkıda bulunur.
Sinarin, safra üretimini uyarıcı olarak bilinir ama yağların sindirimi ve absorbe edilmesini de sağlar.
Pek çok araştırma; enginar yaprağı özünün, bağırsak sendromlu hastalara çok faydalı olduğunu göstermiştir.

Enginar Yaprağı Ekstresi Tümörleri Küçültüyor

Slovak Cumhuriyeti'ndeki Comenius Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada; enginar yaprağı özünün lösemi hücrelerinin büyümesini engellediği görülmüştür. Enginar yaprağı özünün 24 saat içinde lösemi hücrelerini öldürdüğü saptanmıştır.
Şaşırtıcı Sonuçlar
Almanya'daki Georg- August Üniversitesi'ndeki bir araştırmada ise enginardaki bitkisel kimyasalların, kanser ajanlarını bloke ettiği görülmüştür.
Beyin tümörü tedavilerinde; günde 400 gram sinarin (enginarın yaprağında bulunur) tüketen hastaların, yaşam süresinin uzadığı 2006 yılında dünyanın saygın tıp dergilerinde yayınlanmıştır. Zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde mide kanserleri üzerinde de tümör küçültücü etkisi olduğu bildirilmiştir.
Etkisi Geniş
Enginar yaprağındaki sinarinin faydalı olduğu kanser türleri arasında; karaciğer, prostat, meme, yumurtalık, kolon, akciğer ve mesane kanserleri de yer alıyor. İngiltere'de kolonunda polip olan 2 bin 35 kişi üzerinde yapılan bir çalışma ise adenomlarda (kanserli kitle) azalma olduğunu ortaya koymuştur.
Kanserli Hücrelerin yayılımını azaltıyor

Sofralardan eksik edilmemesi gereken şifalı sebze Enginar...Her derde deva bir bitki olan
enginar; safra üretimini artırdığı için karaciğer sağlığı açısından da çok önemlidir.

Enginar, flavonoid silimarin içeren, güçlü bir karaciğer koruyucudur. Karaciğerdeki dokuların, hücre zarlarının içinde meydana gelen lipit peroksidasyon sürecini düzenler.
Enginarın içeriğindeki birçok güçlü polifenol ise prostat kanserinin önlenmesinde rol oynar. Enginar tüketiminin ayrıca meme kanseri ve lösemi tedavisinin yönetiminde de etkili olduğu bilinmektedir. çok araştırıldı.
Enginar yapraklarındaki kuarsetin ve gallik asit gibi antioksidanların; kanserli hücre ölümünü artırdığı ve kanserli hücrelerin yayılmasını azalttığı yapılan pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır. Pek çok araştırma, enginarın mucizevi bir sebze olduğunu ortaya koymuştur.

Yaşam Kalitesini %20 Arttırıyor

İngiltere'deki Reading Üniversitesi'nde, bağırsak sendromlu ve hazımsızlık çeken 208 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada; enginar yaprağı ekstresinin yüzde 26.4 oranında iyileşme yarattığı gözlendi. Hazımsızlık belirtileri ise yüzde 41 oranında azaldı. Deneklerin yaşam kalitesi yüzde 20 oranında arttı.