Yağsız Pamuk Kek


Çocuklarınızın da çok seveceği beş çayı ikramlarınızı süsleyecek olan pamuk keki isterseniz sade olarak yapabileceğiniz gibi çeşnilendiredebilirisiniz.

Çocuklarınızın da çok seveceği beş çayı ikramlarınızı süsleyecek olan pamuk keki isterseniz sade olarak yapabileceğiniz gibi çeşnilendiredebilirisiniz.Kek hamuruna un atıp karıştırdıktan sonra çikolata parçaları, Antep fıstığı, Hindistan cevizi gibi kuru maddeler ile çeşnilendirebilirsiniz.
Bir başka alternatif ise yine hamurun bir kısmına sonradan kakao karıştırıp kakaolu ve sade olarak kalıba karışık şekil ile dökebilirsiniz. 


Yağsız Pamuk Kek İçin Malzemeler 

4 Adet Yumurta
185 Gr Şeker [1 Su bardağı]
175 Gr Un [1,5 Su bardağı]
½ Paket Kabartma tozu
½ Paket Vanilya 
Kek hamuruna un atıp karıştırdıktan sonra çikolata parçaları, Antep fıstığı, Hindistan cevizi gibi kuru maddeler ile çeşnilendirebilirsiniz.  Bir başka alternatif ise yine hamurun bir kısmına sonradan kakao karıştırıp kakaolu ve sade olarak kalıba karışık şekil ile dökebilirsiniz. Birkaç Damla Limon Suyu


Yapılışı : 

Yumurta ve şekeri iyice köpürene kadar yüksek devirde yaklaşık 10 dakika çırpın. Yumurtalar iyice kabardıktan sonra yumurtaların üzerine unu ilave edip ortasına kabartma tozunu ve kabartma tozunun üzerine de limon suyunu damlatın. Vanilyayı da ilave edip düşük devirde yavaşça çırpın.
Yağlanmış kek kalıbına döküp fırında 190 derecede yaklaşık 45 dk pişirin.