Mevsiminde Şifa Kaynağı Bezelye

Yaz aylarının güzel sebzelerinden biri olan bezelye yüksek oranda lif yönünden zengin olduğu kadar kalp ve damar hastalıklarında ve birçok hastalık da şifa kaynağıdır...

                                                                 Şifa Kaynağı Bezelye 

 Bezelye nişasta, lif, antioksidan, karoten ve protein oranı yüksek zengin bir sebzedir. Bezelye C vitamini yönünden diğer baklagillere göre daha zengindir. İçeriğinde C vitamini yanı sıra; B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, A vitamini ve E vitamini içermektedir.
Çinko, kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum, magnezyum, sodyum, gibi mineralleri de içinde barındıran besleyici bir sebzedir.
Kuru bezelye protein ve nişasta açısından taze bezelyeden daha zengindir. Bununla birlikte, taze bezelyeyi sindirmek daha kolaydır.

Sultani bezelye adı verilen bezelye kabuğuyla birlikte yenilir.
Bir başka önemli çeşitte, taneleri iri olan araka bezelyesidir.
Taze bezelyenin tüketilmesi konserve bezelyelere göre daha faydalıdır. Taze bezelyenin su oranı daha yüksek olduğu için pişme süresi de kısa olur. Özellikle taze bezelye bağırsakları çalıştırarak kabızlığı giderir. Konserve ya da dondurulmuş gıdalara oranla taze bezelyenin daha fazla tercih edilmesi gerekmektedir.

Nerelerde Kullanılır?

Bezelye pek çok yemekte ve çorbalarda kullanılır.
Bezelye taneleri, taze olarak sevilerek çok çeşitli yemekleri yapılıp yenildiği gibi, kurutulup, dondurulup ve konservesi yapılıp ileride tüketmek için saklanmaya da elverişlidir. Kurutulmuş bezelyeden yapılan un, pek leziz olan bezelye çorbası ile bazı yemeklerin yapımında kullanılır. Ayrıca besleyiciliğinden dolayı, bezelye unu çocuk mamalarında da kullanılmaktadır.
Hayvan yemi olarak kullanılmak üzere yetiştirilen yemlik bezelye çeşitleri de vardır.
Bu önemli besin değerlerinden yararlanmak adına bezelyenin haftada 1 ya da 2 kez yenilmesi vücudunuz için gerekli besin değerlerini almanızı ve bunun ardından daha sağlıklı bir bünyeye kavuşmanızı sağlar.

Bezelyenin Faydaları Nelerdir:


Bezelye vücuda enerji verir ve vücudu kuvvetlendirir. 
Kasların gelişmesine ve yenilenmesine yardım eder.
Kalp ve Akciğer hastalıklarına iyi gelen, kan yapımı ve vücuttaki hücrelerin yeniden yapılanmasını sağlar.
Kansızlığa iyi gelir. 
Kan kanserine karşı koruyucudur.
Karaciğerin çalışmasını düzene sokar.
Özellikle taze bezelye bağırsakları çalıştırarak kabızlığı giderir.

Bezelyenin faydaları yüksek oranda lif yönünden zenginlik sağlaması ve kalp damar hastalıklarında koruyucu, kan şekerini dengeleyici ve kötü kolesterolü düşürücü etkileri ile ön plana çıkmaktadır.
Bezelye kemik yapımına yardım eder. Bezelyenin içindeki kalsiyum, dengeli bir iskelet ve kemik sistemi ile sağlam dişlerin oluşmasını sağlar.
Posa bakımından zengin olan bezelye, sindirimi kolaylaştırır.
Kabızlık(peklik) sorununu giderir.
Östrojen etkisi yapan yiyecekler arasındadır.
Bezelyenin içinde bulunan Beta karoten, vitamin C ve çinko bağışıklık sistemini destekleyerek kolesterolü düşürür, Kalın bağırsak kanserlerinin oluşmasını engeller. Vitamin C, her kanser türünün riskini azaltır.