Diyanetin Ramazan Teması “Helal Lokma Helal Kazanç”

Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan Temasını belirledi. Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazanı rahat ,huzurlu ve bilinçli geçirmemiz için çalışacaklar...

“Helal Lokma Helal Kazanç”

Başkanlıkça il müftülüklerine gönderilen Ramazan Hizmetleri Genelgesi'ne göre, "Helal Kazanç - Helal Lokma" teması ile el emeğinin, göz nurunun, alın terinin önemine vurgu yapılacak ve konuyla ilgili toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla etkinlikler düzenlenecek.

Diyanet tarafından, personelin çalışmalarında faydalanması amacıyla afiş, kısa film, gibi materyal ve tasarımlar ile mesleki konularla ilgili bilgilerin yer alacağı helal kazanç konulu bir web sitesi kurulacak.

İlahiyat fakültelerinin öğretim üyeleri, eğitim merkezi eğitim görevlileri, meslek dersleri öğretmenleri, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleriyle emekli din görevlilerinin de uygun görülen camilerde vaaz etmeleri sağlanacak.

Ramazan ayı boyunca mahalli radyo ve televizyonlarda irşat ve mukabele programları yapılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek, yetenekli din görevlilerinin yerel basında dini ahlaki konularda yazı yazmaları teşvik edilecek.

Alo 190 Dini Danışma Çağrı Merkezi tüm gün hizmet verecek.

Vatandaşların ramazan boyunca dini konulardaki sorularını cevaplandırmak üzere il müftülükleri bünyesindeki "Alo 190 Dini Danışma Çağrı Merkezi", haftanın her günü 09.00-23.00 saatleri arasında hizmet verecek.


Engellilere uygun camiler duyurulacak.

Tatilcilerin ve göçmen işçilerin ibadetlerini rahat gerçekleştirebilmeleri ve çocukları için yaz Kur’an kursu düzenlenebilmesi için prefabrik ya da çadır mescit gibi gerekli tedbirler alınacak.

Kadın ve engellilerin ibadetleriyle ilgili problem yaşamamaları için gerekli tedbirler alınacak ve engelliler için tedbirlerin alındığı camiler duyurulacak. Çocukların camiye gelmesi teşvik edilecek.

Camiler gün boyu açık olacak.

“Camilerin Açık tutulması Genelgesi” doğrultusunda, camiler sabah namazından sonra, özel durum ve yerel şartlar göz önüne alınarak her gün öğlen namazından en geç bir saat önce, açılıp yatsı namazından sonra kapanmak üzere gün boyu açık tutulacak.

Teravihler hızlı kılınmayacak.

İmamlar teravih namazlarını hızlı kıldırmamaları yönünde uyarılırken, yerel şartlar ve cemaat durumu göz önüne alınarak teravih namazları iki rekatta veya dört rekatta bir selam vermek suretiyle kıldırılacak.
Sabah ezanları Diyanet Takvimi’ne göre imsak vaktinde tüm camilerde aynı anda, akşam ezanları ise iftar vaktinde okunacak ve akşam namazı kıldırılacak.


İtikâfa girmek isteyenler araştırılacak.

Ramazanda itikâfa girmek (ramazan son 10 gününde camiye kapanarak ibadet etme) isteyenler, cami görevlilerince müftülüklere yazılı olarak bildirilecek. Yapılacak araştırma sonrası uygun görülen kişilerin, mülki amirin onayıyla beş vakit ibadete açık camilerde itikâfa girmelerine izin verilecek.