Zeytinyağlı Bulgurlu Biber Dolması

  Bulgurlu zeytinyağlı dolma olur mu demeyin... Pirinçten yapılandan daha doyurucu ve daha lezzetli  oluyor... Bulgurun besleyici yönünü de düşünürsek çocuklarımız içinde yararlı olacaktır...Çay saatlerinizde ve akşam yemeklerinizde ikram edeceğiniz misafirlerinizin beğeneceği bir dolma olacağına eminim....

  Bulgurlu zeytinyağlı dolma olur mu demeyin... Pirinçten yapılandan daha doyurucu ve daha lezzetli  oluyor... Bulgurun besleyici yönünü de düşünürsek çocuklarımız içinde yararlı olacaktır...Çay saatlerinizde ve akşam yemeklerinizde ikram edeceğiniz misafirlerinizin beğeneceği bir dolma olacağına eminim....

Bulgurlu Biber Dolması Malzemeleri:

20 Adet Dolma Biber
2,5 Kase İri Bulgur
2 Kase Su
1 Su Bardağı Sızma Zeytinyağı
2 Orta Boy Soğan
1 Silme Tatlı Kaşığı Tozşeker
2 Silme Tatlı Kaşığı Tuz
3-4 Tatlı Kaşığı Nane
½ Yemek Kaşığı Acı Biber Salçası
1 Yemek Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1,5 Yemek Kaşığı Domates Salçası

Üzeri için:

2 Domates
½ Su Bardağı Zeytinyağı
2,5 Limonun Suyu

Yapılışı:

  Önce dolma biberleri yıkayıp, çekirdeklerini çıkarın.
  1 su bardağı zeytinyağında yemeklik doğranmış soğanı rengi değişene kadar kavurun. Salçaları da ilave edip biraz daha kavurun. 
20 Adet Dolma Biber 2,5 Kase İri Bulgur 2 Kase Su 1 Su Bardağı Sızma Zeytinyağı 2 Orta Boy Soğan 1 Silme Tatlı Kaşığı TozşekerYıkanmış bulguru da ekleyip hafif kavurun. Üzerine suyunu döküp; tuzu, şekeri ve naneyi de ilave edip hızlı ateşte karıştırarak suyunu çekene kadar pişirin.
Biberlerin içine bulgurlu harcı doldurup tencereye yerleştirin. Domatesi biberlerin üzerlerini kapatacak büyüklükte kesin.
Üzerlerine domatesleri kapatıp, biberlerin yarısına kadar su dökün. Yarım su bardağı zeytinyağını ve limon suyunu ilave edip tencerenin kapağını kapatıp kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra orta hararette suyunu çekene kadar pişirin.
Tenceresinde soğuduktan sonra servis yapın.