İkizler İpad'ı Ele Geçirince

İki kardeş, ailelerinin denetimi olmadan ellerine aldıkları iPad üzerinden, toplam 1.600 dolarlık sanal hayvan ve kıyafet satın aldılar. İkizlerin babasıysa bir gazeteye verdiği açıklamada şöyle
   Eskilerde çocukların oyuncağı sokağa çıkıp oyun oynamaktı. Şimdi ise çocukların oyuncağı IPAD. Aileler bu durumdan memnun mu peki ? 

   Belki de pek çok aile memnun değil. Minik ellerde gördüğümüz ipad'lar ile çocuklar bilinçsizce aileye masraf yapıyorlar. Bu yabancı kaynaklı bir haber olasa da çevremde bunu yaşayanlar oldu.

   Çocuk telefonu oyun oyanamak için alır ve paralı oyun almaya başlar. Sonuç ay sonu fatura da görünür.Benzer olayı da 6 yaşındaki ikizlerin anne ve babası yaşamışlar.

İki kardeş, ailelerinin denetimi olmadan ellerine aldıkları iPad üzerinden, toplam 1.600 dolarlık sanal hayvan ve kıyafet satın aldılar. İkizlerin babasıysa bir gazeteye verdiği açıklamada şöyle konuştu; "Çocuklar paranın değerini anlayamıyorlar. Onlar sadece içerisine daldıkları oyunlarda, karakterlerine, daha fazla evcil hayvan ve daha çok kıyafet almanın peşindeler. Yani, aklıselim olan kim sanal bir evcil hayvan için 75 sterlin para harcar ki?"
"Çocuklar çoktan kredi kartına ulaşmanın kolay yolunu bulmuş durumdalar; direkt olarak şifre hatırlatma sistemini kullanarak, hesabıma girebiliyorlar. Bu tarz oyunlar zaten direk olarak çocukları hedef alıyor ve yapımcılar da tam olarak bizim yaşadıklarımızın yaşanmasını istiyorlar. Bence kredi kartı bilgilerine ulaşmanın çok daha zor bir yolu olmalı" şeklinde konuşmasını sürdüren baba, durumun çok daha planlı ve programlı bir sistemin parçası olduğunu iddia etti.
Bu ve benzeri durumların daha önce de yaşanması, Adil Ticaret Ofisi'ni çoktan hareket geçirmiş durumda. Yürürlüğe girmesi istenen yeni yasa tasarısına göre oyun yapımcılarının tek seferde alabilecekleri paraya limit koyulacakken, özellikle iPad üzerinden yapılan uygulama ve uygulama içi alışverişleri çok daha güvenli hale getirilecek...