Sosyal Ağlardaki Güvenlik Açıkları

sosyal ağalar güvenlik açısından ciddi sorunlara yol açabiliyor.


    İzmir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre sosyal ağalar güvenlik açısından ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu güvenlik sorunlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

*Sahte mesajlar ile virüslü dosyaları açma ya da virüslü sitelere yönlendirme
* "Aileni tanıyorum" mesajları

 herkese açık içerikler ile küçük çocuklara ulaşım ve kandırılma yapılıyorç çocuklara "Aileni tanıyorum" mesajı ile çocuklara güven aşılıyorlar. Ve amaçları doğrultusunda küçük çocuğunuzun yönelendiriyorlar.
*Bu yaşananları önlemek için ailenin çocuklarını bilinçlendirmesi çok önemli.
*Yer bilidirimlerini kapatmak büyük derecede önemli çünkü kafe, alışveriş merkezleri ve tatil beldelerinden yapılan yer bildirimlerinin de art niyetli kullanıcılar tarafından görülebildiği hallerde sosyal paylaşım siteleri, hırsızlık gibi suçlara davetiye çıkarıyor.
*Art niyetli kişilerin evden yapılan bildirimlerde haritadan kişinin kapı numarasına kadar adres tespiti yapabildiğine dikkati çeken yetkililer, kişilerin bilgilerini saklı tutmalarını tavsiye ediyor.
*Yüksek teknoloji ürünü telefonlarda çok ciddi güvenlik açıklarının olabileceğini, bu nedenle antivirüs yazılımı yüklenmesi gerektiğini vurgulayan yetkililer, dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle sıralıyor:

"Parolalarınızı ve şifrelerinizi değiştirin. Tanımadığınız kişilerin arkadaşlık isteklerini geri çevirin. Tanımadığınız kişilerden gelen e-posta ve mesajları açmayın. Facebook ve Twitter güvenlik ayarlarınıza göz atın, gerekiyorsa değiştirin. Bu gibi sosyal medya hesaplarınızdaki 'Hakkınızda' kısımlarında sınırlı bilgi paylaşın. Adres, telefon gibi bilgileri paylaşmayın. Hiçbir şekilde yardım amaçlı olarak kredi kartı numarası paylaşmayın, bilmediğiniz kişi ve şirketlere havale-EFT göndermeyin, bilmediğiniz kişilere kontör yollama işlemi yapmayın. Sistem güncellemelerini ihmal etmeyin. Sık sık virüs taraması yapın."